» Židiniai
Zidiniai ir ju ivairove
Nuo seno zidinys ir jame negestanti ugnis simbolizuoja namu jaukuma ir seimos santarve. Todel neveltui ypatinga reiksme skiriama zidinio vietai parinkti namuose. Butent si vieta pretenduoja i namu „centra“, ten kur visada riksis artimi zmones, bus kartu valgoma, svenciama. Todel verta gerai pagalvoti apie busimo zidinio forma, dydi ir dizaina.
Siuolaikines technologijos leidzia statini pritaikyti prie 98% vietoviu, taciau butina grieztai laikytis tam tikru negincyjamu taisykliu.
Jie gali buti visiskai atviri ( is keturiu pusiu), dalinai atviri (is vienos, dvieju, triju pusiu). Nuo to priklausys dumtraukio angos matmenys. Patalpos, kurioje bus statomas zidinys, plotas ir turis lems zidinio ir jo pakuros dydi.
Kita svarbi detale, jog zidinio dumu trauka lemia dumtraukio kanalo skerspjuvio plotas bei aukstis. Nesilaikant siu nurodimu, zidinio trauka bus bloga, dumai gali verztis i patalpa.
Didesnei patalpai reikalingas didesnis zidinys. Per didelis zidinys patalpa atsaldys, per mazas – patalpos neprisildys.
Butina irengti po grindimis gryno oro ortakius, kad palaikytu malku degima is visu pusiu.
Igaamze patirtis rodo, kad geriausia zidinis ora traukia tada, kai dumtraukio kanalo skerspjuvis yra apvalus. Tai matyti paveiksle pavaizduoto grafiko.
Igaamze patirtis rodo, kad geriausia zidinis ora traukia tada, kai dumtraukio kanalo skerspjuvis yra apvalus. Tai matyti paveiksle pavaizduoto grafiko.
kur grafikas?
Todel geriausia naudoti keraminius, samotinius, nerudijancio plieno vamzdzius arba pagamintus is vulkanines kilmes pemzos blokeliu.
Lauko zidiniai
Zidiniai statomi lauke, dazniausiai naudojami maisto gaminimui arba aplinkos apdailai.
Vietą, kurioje įrengsite tokio tipo židinį, derėtų parinkti ne maziau atidzia : tolėliau nuo gyvenamojo namo, o gal įrengta šalia namo stovinčio kamino angoje? Šiuo atveju verta pagalvoti, ar neerzins dūmai ir maisto kvapas.
Taip pat būtina atkreipti dėmesį į jūsų gyvenamojoje vietoje vyraujančius vėjus: dūmai ir kibirkštys neturėtų patekti ant netoliese augančių medžių ar krūmų. Jei kieme stovi pavėsinė, patogumo dėlei reiktų pasižvalgyti tinkamos vietos ir židiniui netoliese, o jei leidžia priešgaisriniai reikalavimai – įsirengti židinį galima ir jos viduje.
Prieš pradedant statyti židinį, gerai apsidairykite: atkreipkite dėmesį į namo apdailą, takų dangą, kitas detales. Pavyzdžiui, jei vidinis kiemelis išklotas šaligatvio plytelėmis ar plytomis, lauko židinio apdailai taip pat vertėtų rinktis šias medžiagas.
Visada jauku ten, kur viskas dera tarpusavyje. Ne mažiau svarbu ir aksesuarai, kurie padės židiniui įsilieti į bendrą kiemo dizainą o taip pat ji apsaugos nuo krituliu ir oru kaitos. Pavyzdžiui, jei sklypą juosia tvora, pagražinta metalo dirbiniais, tuomet reikėtų paieškoti ir židiniui tinkančių kalto metalo aksesuarų: įrengti tokios medžiagos stogelį, pakuros dureles, pastatyti žarsteklį, semtuvėlį ir kibirėlį su vandeniu, kitų iš metalo pagamintų įrankių. Nenaudojama zidini butina uzdengti.
Kas savrbiausia : tvirtas, stabilus pamatas, įkastas žemiau nei įšalo riba (iki 1 m), aplink židinį išgrįstos aikštelės, gerai įrengtos pakuros ir dūmtraukio, nepalankioms klimatinėms sąlygoms atsparių apdailos medžiagų.
Kalbant apie medžiagas, statant židinio sienas lyderiauja natūralus akmuo, plytos (ypač nedideliu santykiu maišytos senovinės ir dekoratyvinės plytos). Iki pakuros vidurio nuo pagrindo – 85-90 cm, kad kepant maistą nereikėtų lenktis. Tarp sienų paliekama vieta malkoms laikyti (apie 60-75 cm). Metalinėms židinių dalims taikomi specialūs reikalavimai: grotelės turėtų būti pagamintos iš ketaus. Iešmams, keptuvui ir grotelėms nerekomenduotinas naudoti juodasis metalas, reikėtų rinktis nerūdijantį plieną.
Nevengiama statyti lauko židinio ir iš molio, mat molinis labai paprastai ir greitai pastatomas. Tiesa, tokiu atveju reikėtų pagalvoti apie stogą, norint uztikrinti židinio eksploataciją.
Būtina pagalvoti apie zidinio funcionaluma ir dūmtraukį mūryti tokio skerspjūvio, kad atitiktų pakuroje besikūrenančio laužo plotą.
Vis dazniau lauko židinyje įrengiama ir duonkepė.